15 лист. 2019 р.

Метод Lapbook: яскраво, творчо, пізнавально

Добірка корисних матеріалів щодо створення та використання інтерактивних саморобних книжечок під час навчання. Освітній метод особливо актуальний в умовах запровадження НУШу.
Пам'ятаєте, як у дитинстві вели щоденник для друзів? Мабуть, такий зошит був у кожного – яскравий, з безліччю різнокольорових наліпок, написи різнобарвними шрифтами… За його оформленням можна було проводити години, і заповнювався він з особливою старанністю.
В цьому різнобарвному зошиті були питання та завдання для друзів, які треба було виконати, серед них залишити подарунок та зробити сюрприз. Для цього формувалися спеціальні паперові конвертики з відповідними підписами. В них могли бути наліпки, іграшки Kinder, загини з написами – усілякі різноманітні забавки. Погодьтесь, це було надзвичайно захопливо!
Якщо для багатьох з нас це було лише забавкою, то в американських школах такі зошити широко використовують у освітньому процесі. Навчальний прийом навіть має спеціальну назву – Lapbook.

Саморобка, присвячена культурі Шотландії

Що таке Lapbook

Лепбук (з анг. lap – коліно, book – книга) – це саморобна інтерактивна папка чи зошит, в які збираються і яскраво оформлюються різноманітні пізнавальні матеріали з певної теми вивчення. Лепбук обов'язково має різні за розміром кишеньки, вставки, рухливі деталі, віконця, міні-книжечки тощо з цікавою інформацію щодо предмету вивчення.

Історія життя Фріди
Лепбуки можуть створюватись сумісно з педагогом, індивідуально чи групою учнів. В останньому випадку вчитель має чітко розподілити завдання між школярами.
Головна перевага лепбука в тому, що він створюється власноруч і оформлюється за власним смаком. Це дозволяє структурувати інформацію, активно долучатися до навчального процесу і проявляти творчі здібності школярів. Завдяки цьому процес пізнання стає дійсно захопливим!

«Марко Поло: історія відкриттів визначного мандрівника»

Навіщо потрібен Lapbook

Використання лепбуків у навчальному процесі особливо актуальне в умовах впровадження Нової української школи. Такий метод дозволяє здійснювати навчання у ігровій формі і має наступні переваги:
  1. Учень має можливість по своєму бажанню організувати інформацію з теми, що вивчається і краще зрозуміти і запам'ятати матеріал. Це особливо допомагає у навчанні дітям-візуалам.
  2. При необхідності можна повторити вивчене у будь-який зручний час. Просто відкрити лепбук і переглянути зроблену своїми ж руками книжку.
  3. Такий спосіб навчання дозволяє напрацьовувати навичку самостійного збору, відокремлення та систематизації інформації. Таке вміння особливо важливе для людей сучасного інформаційного суспільства.
  4. Якщо лепбук виконується сумісно у групі, такий метод навчання сприяє розвитку комунікаційних навичок, командної взаємодії тощо.

Лепбук, присвячений темі Стародавнього Єгипту

Як зробити Lapbook власноруч

Для цього знадобляться такі матеріали:
  • аркуші картону (для заготовки основи);
  • папір (білий, кольоровий, для квілінгу, розмальовки тощо);
  • олівці, кольорові ручки, маркери для підписів та розфарбовування;
  • ножниці (звичайні та фігурні);
  • клей ПВА, скотч, степлер;
  • декоративні елементи (наліпки, світлини, малюнки, пувиці тощо).

Майстер-клас створення власного лепбуку

Етапи створення саморобки:

  1. Вибір теми. Тематика лепбуку може бути як загальною, так і вузькою: присвячена певним визначним подіям, літературному твору, темі тижня тощо. На уроках географії можна зробити лепбук на тему «Епоха Великих географічних відкриттів» або присвятити окремому мандрівникові, наприклад, Марко Поло тощо.
  2. Складання плану. Перед тим, як переходити до створення проекту, треба попередньо спланувати що саме має бути у лепбуці. Адже це не просто книжка з малюнками. Її зміст повинен творчо розкривати тему.
  3. Створення макету. Аби зміст майбутнього лепбуку був читко розкладений по полицях, в якому порядку і де саме будуть розміщені складові проекту.
  4. Підготовка складових. Чим більше складових саморобки, тим вона цікавіша. Так, для матеріалів можна заготовити спеціальні фігурні  конвертики, 3D-листівки,  пазли, кишеньки-книжечки чи гармошки, висувні чи обертаючі деталі, дверцята чи віконечка, блокнотики з чистими аркушами для приміток тощо.
  5. Поєднання основи та складових. Створити ідею – половина діла, адже кінцевий результат залежить не тільки від якості підібраного матеріалу, а й від охайності оформлення. Тому при створенні лепбуку треба докласти зусиль, щоб намалювати та приклеїти всі складові акуратно.
Як показує практика зарубіжних шкіл, лепбукінг – ефективний освітній метод, який дозволяє розвивати різносторонню творчу особистість. Адже не дарма його широко використовують в навчальних закладах Італії, Франції, США, Великої Британії тощо.

Корисні посилання:



Душевні книги, Які "візьмуть за душу"

1 "Білий Бім Чорне вухо", Гавриїл Троепольскій 

Чудова, душевна книга про відданість доброго сетера життя без людіні. Коли власник Біма потрапляє в лікарню, собаку тимчасово передаються сусідці, но Бім збігає на Пошуки господаря. Йому Належить зустріті різніх людей: добрий и жорстокости, чуйніх и егоїстічніх. Чи не чекайте Щасливої ​​кінцівкі в Дусі голлівудськіх фільмів …

2 "Частка людини", Михайло Шолохов 

Ми бачим трагедію простого шофера, якому довелося розлучітіся з гаряче улюбленого сім'єю и піті на фронт. На війні чоловік переживши Чима жахів, но бажання вернуться до сім'ї всегда надавало Йому сили даже тоді, коли будь-який Інший Вже особисто наклав би на себе руки. В результате Андрію Соколову вдається втекті з полону и вернуться додому, де его чекає гіркоту Розчарування и нова надія.

3 "Три товариші", Еріх Марія Ремарк 

Культовий роман Ремарка демонструє трагедію так званого «втраченого покоління». Альо прінадність Класичний творів в тому, что порушені в них питання Актуальні для всіх епох. Іншімі словами, шкірних Наступний поколение может стать «Втрачений». У Книзі показані страждань людей на тлі економічної кри, Який Незабаром приведе до однієї з найкрівавішіх воєн в історії людства.

4 "Маленький принц", Антуан де Сент-Екзюпері 

Добра казка чітається на одному діханні в будь-якому віці. Цей твір дихає ніжністю, людяністю и безмежної мудрістю. Подорожуючі від одного астероїда до Іншого разом з маленьким принцом, ми бачим дорослих очима дитини, дізнаємося в них самих себе и свои негатівні РІСД. Від цього становится сумно до сліз.

5 "Хлопчик в смугастій піжамі", Джон Бойн 

Непередавані сумна книга про ті, як чисті серця дітей, Які страждають від діянь дорослих. У центрі сюжету дружба двох хлопчиків: сина німецького офіцера и в'язня концтабору. У Бруно и Шіуеля даже дні народження збігаються. Їм весело и цікаво разом. Бруно Щодня приходити до огорожі, щоб пограті зі своим другом в смугастій піжамі. Одного разу ВІН вірішує переодягтіся и перелізті за паркан. Альо ВІН даже НЕ підозрював, яка частка чекає в'язнів табору …

6 "Винні зірки", Джон Грін 

Зворушліва історія про 16-річній дівчіні, яка намагається жадібно увібраті в собі всі радощі життя, поки важка хвороба НЕ звелено ее в могилу. Хейзел знайомиться з Огастусом (теж Важко Хворов) и между молодими людьми спалахує спершись дружба, а потім и більш Глибоке почуття. Прагнучі дізнатіся кінцівку полюбити Їм книги, хлопці відправляються в Амстердам на зустріч з письменником. Ось только поїздка может стать последнего стане в нагоді в жітті хлопців.